Предузетништво
sekcija

ЈУ Гимназија Бања Лука је од октобра мјесеца 2014. године укључена у пројекта Предузетничко учење – развој предузетништва као кључне компетенције. Овај пројекат односи се на осам земаља југоисточне Европе које, између осталог, треба да раде на развоју предузетништва као кључне компетенције у развоју конкурентности свога тржишта. Управо с тим циљем је 2008. године у Загребу основан Регионални центар за развој предузетничких компетенција земаља југоисточне Европе. Сједиште овог Центра је у Хрватској, а простор његовог дјеловања у свим земљама југисточне Европе. Пројекат се финансира од стране Европске Уније. Овај пројекат омогућава сарадњу са школама из земаља у окружењу на овом, али и на другим пољима.

Шта је то предузетништво и какве оно везе може имати са гимназијским образовањем?

Ово питање јавља се сваки пут када поменемо предузетништво у било којем окружењу. Чини се мало вјероватним и скоро неизводљивим да се предузетништво веже за опште образовање на каквом инсистира гимназијски наставни план и програм.

Вјерујте, могуће је и неопходно је! И, што је најзанимљивије, ми се тиме већ бавимо у нашем свакодневно раду, само што то не посматрамо на такав начин. Промијенити перспективу и погледати ствари из другог угла значи мислити и дјеловати предузетнички!

Ново вријеме и нови захтјеви на тржишту рада и у глобализацијским условима тјерају на промјену перспективе онога ко посао тражи. Није више довољно само имати одличан просјек на студијама или у школи и обимно знање из своје струке. То јесте најважнији, али не једини дио. Свако ко жели бити конкурентан на тржишту рада треба да има различита ЗНАЊА, ВЈЕШТИНЕ И СТАВОВЕ, а свему томе нас може учити/ учи и школа кроз своје свакодневне активности.

Оно што нашем образовном процесу недостаје јесте управо свијест о актуелности и корисности знања, вјештина и ставова које у школи усвајамо и о њиховој искористивости у свакодневном животу и раду. Често чујемо да знања која се усвајају из појединих предмета и области немају никакве везе са животом који живимо, да се учи само за оцјену која представља једину посљедицу нашег рада... Управо кроз предузетништво доказујемо и показујемо да није тако! Све што научимо, свјесно или несвјесно, у школи у склопу било којег предмета, користи нам на небројено много начина. Свакодневно пријмењујемо знања и вјештине, а својим ставовима утичемо на околину и мијењамо је. Енглески и српски нам помажу да комуницирамо, хемија нас учи како да направимо неки производ, њемачки језик и култура нас уче да хекламо и печемо колачиће, биологија нас учи да производимо, географија нас учи да чувамо околину и рециклирамо, а математика нам помаже да направимо палачинке и исплативо их пласирамо на тржиште....

Кроз многобројне наставне и ваннаставне активности професори и ученици Гимназије Бања Лука у наредних годину дана доказаће и показати да знање увијек вриједи и да може да се искористи само ако постоји воља!

Придружите нам се и постаните предузетни!

Корисни линкови:
ISCED 3 - A Key Competence Approach.pdf

Производња и продаја сапуна

Предузетништво | 20.2.2015.
У склопу пројекта Предузетничко учење ученици ИБ програма који слушају хемију су, заједно са професорицом Иваном Ђурић, осмислили и реализовали производњу декоративних сапуна. Радионицу за ученике одржала је госпођа Весна Василић која се овим посло... више

Умјетност и предузетништво

Предузетништво | 13.2.2015.
У петак, 30. јануара 2015. године, у холу Гимназије Бања Лука отворена је изложба ликовних радова ученика наше школе насталих у склопу пројекта Предузетничко учење. више

Дани палачинки - предузетници у акцији

Предузетништво | 17.12.2014.
Ако сте у петак, 28. новембра, прошли поред мале "седмице", могли сте лако да помислите да су наши гимназијалци одлучили да отворе посластичарницу. Али не, то се свакако није десило. Наиме, ученици ИБ2 програма су, заједно са професорицом математике ... више

Обиљежавање Евроспког дана страних језика