Књижевни подневак
sekcijaИсторијат

Од ЕКГ-а, преко седам ....ко зна колико десетина и стотина разних културних дешавања, све до Књижевног подневка, идејни (с)творитељ и (с)(про)водитељ Подневка био је Тихомир Левајац, вишедеценијски професор српског језика и књижевности у Гимназији.

Када сам га упитала за почетак рада Подневка, није могао да се сети тачног датума, али, лоцирајући га „у осамдесете“, претпоставила сам да је то ОНАЈ период када је Гимназија врвила од ученика и дању и ноћу, пуна живота, младости, идеја, слободе. Био је то и ОНАЈ период када се „много лепше живело, када су сви имали плаве спаваће собе, ишли на море“, углавном, ОНАЈ ког се ми, неки, не сећамо, а некима је остао улепшан.  Осамдесете су давно прошле, али Књижевни подневак је остао: са другим људима, другим гостима, другим логом. Само је подне остало исто.

Смисао

Осим лепе синтагме „Књижевни подневак“ која објашњава садржај, волела бих да постоји и додатак „за ученике“. Јер, смисао је управо ту, у том делу. Подневак је осмишљен, функционисао је и функционише ради упознавања ученика са разним људима из света књиге. Осим омиљеног дела „одсуствовања са шестог (некад и седмог) часа“, смисао Подневка јесте да привуче младе људе који воле књиге – да упознају књижевнике, теоретичаре и књижевне критичаре, чују одломке из књига и сл.

Сарадња

До 2002. године Подневак је водио Тихомир Левајац, а онда наставио Живко Малешевић, такође професор српског језика и књижевности. Успут, по потреби, водитељи, помагачи или гледаоци, биле си и остале колеге из истог актива, али и други, љубитељи књиге.
Дуго је Гимназија имала изузетну сарадњу са Банским двором, посебно са госпођом Ружицом Шукало, те су књижевни гости Банског двора обавезно били и гости Књижевног подневка Гимназије. Тако смо се увек лично упознавали са добитницима НИН-ове награде и другим књижевницима. Не знамо како је дошло до прекида ове традиције, али Подневак је опстао.

Време одржавања

Засигурно, Подневак је увек у подне. Све остало се мења. Одржава се бар једном месечно, по потреби, по жељи неког писца да нас обиђе или нашој да га видимо. Пратите обавештења о томе ко ће нам бити гост, па дођите! Књига у подне никоме не шкоди!

Сандријела Касагић

Промоција књиге "Тринаести степеник" Јованке Стојчиновић Николић

Књижевни подневак | 18.12.2014.
У просторијама читаонице Гимназије Бања Лука одржана је промоција књиге „Тринаести степеник“ познате пјесникиње у Републици Српској Јованке Стојчиновић Николић, родом из Добоја. Објављивање њене петнаесте књиге уједно представља и мали јубиле... више

Промоција збирке пјесама "Надрастање" Александре Чворовић

Књижевни подневак | 25.12.2013.
Књижевни подневак је овог децембра угостио младу, али афирмисану бањалучку пјесникињу Александру Чворовић која је недавно обајвила још једну збирку поезије, "Надрастање". више

ГЛАС ПОЕЗИЈЕ

Књижевни подневак | 21.4.2013.
На Књижевном подневку (уторак, 16.04), у читаоници библиотеке представљена је антологија ,,Атлас европске лирике''. више

Поезија експеримента и неоавангарде

Књижевни подневак | 14.12.2012.
Гост бањолучке Гимназије, 10. децембра, у понедељак, био је пјесник, драмски писац и преводилац, те директор и умјетнички директор Дјечијег позоришта Републике Српске, Предраг Бјелошевић. Сусрет са овим умјетником водио је професор српског језика и... више

Српска поезија на француском

Књижевни подневак | 11.9.2012.
На првом Књижевном подневку у новој школској години, чији је водитељ била професорка Сандријела Касагић, представљена је Antologie de la poésie Serbe contemporaine (Антологија савремене српске поезије) др Бориса Лазића, професора П... више

Од Рекавица до Париза

Књижевни подневак | 5.6.2012.
Освета је зло које нагриза душу као рђа гвожђе. (М. Орловић) У читаоници наше школе, у уторак 5. јуна 2012, одржан је још један значајан Књижевни подневак, на којем је представљен роман „Крв на флаути“ познатог новинара и књижевника Михајла Орл... више
Укупно: 6 | Приказано: 1-10
<<<1>>>