Издаваштво

Годишњак генерације 2011-2015 (извод)

Аутор: Сњежана Ракић (уредник) | Издавач: Гимназија Бања Лука | 27.6.2015. | ISBN: 978-99955-675-8-3
Кад већ отворено пишем, желим да разбијем неке предрасуде. Гимназија и гимназијалци: нису еквивалентни термини са одвећ популаризованим жаргонским ријечима: бубатори, но-лајфери, уштогљени и ограничени ликови. Гимназија пружа широко знање из опште културе, можда и прешироко, али предност Гимназије што те научи да учиш. Тако барем кажу.

Годишњак генерације 2010-2014 (извод)

Аутор: Сњежана Ракић (уредник) | Издавач: Гимназија Бања Лука | 27.6.2014. | ISBN: 978-99955-675-7-6
Често се питам да ли уопште помислимо да од наших одлука данас зависи наш живот сутра. Питам се да ли помислимо да од наших идеја данас, зависи наш успјех сутра? Ми желимо да успијемо, али не знамо да смо сами себи прва препрека на путу успјеха. Да бисмо прву препреку превазишли, морамо бити бољи од себе. Морамо засукати рукаве!

Годишњак генерације 2009-2013 (извод)

Аутор: Сњежана Ракић (уредник) | Издавач: Гимназија Бања Лука | 25.6.2013. | ISBN: 978-99955-675-5-2
У првом разреду, једна моја познаница рекла ми је како понекад замишља да би све цигле у Гимназији, када би оживјеле, биле као духови старих гимназијалаца. Та ми се идеја искрено допала, и заиста! Било је довољно само прислонити руку или ухо на неку од тих цигли и расплести клупко туђих разговора, смијеха, суза, тајни, добацивања, преписивања, шапутања и свега другог древног што чувају те цигле. А као што су све цигле различите, мада ту тајну брижљиво крију, тако су и сви ученици свијет за себе.

Светосавље ме учи - слобода избора је моја

Аутор: Сандријела Касагић, Иван Јевђовић (уредници) | Издавач: Гимназија Бања Лука | 27.1.2013. | ISBN: 978-99955-675-4-5
Најљепше светосавске бесједе ученика Гимназије Бања Лука; Предговор: „О значају реторике у наше доба“ (проф. др Никола Мојовић); „Триптих за беседу - приручник за такмичење у беседништву“ (Сандријела Касагић, Иван Јевђовић)

Годишњак генерације 2007-2011 (извод)

Аутор: Сњежана Ракић (уредник) | Издавач: Гимназија Бања Лука | 23.6.2011. | ISBN: 978-99955-675-1-4
Професор ми једном рече да – какво је писмо генерације – таква је и она сама, да оно има снагу да у себи сажме све оно што је једна генерација представљала у велелепној Гимназији и све оно чиме се она издвојила од претходних. Но, запитах се да ли је то заиста тако. Да ли је уопште могуће четири године безбрижности, дјечије невиности и незаборавних тренутака претворити у ријечи? Да ли постоји довољно снажна и чаробна ријеч која би укротила младост и сву њену љепоту?

Бањалучки велеиздајнички процес

Аутор: Маја Томашевић | Издавач: Гимназија Бања Лука | 27.1.2011. | ISBN: 978-99938-1-145-9
Жељела сам да Гимназију завршим радом о занимљивој теми из историје мог града, и то о нечему о чему се мало зна. Изабрала сам Бањалучки велеиздајнички процес, мада не могу тврдити да се о тој теми није довољно писало, али и да, са друге стране, већина постојеће литературе третира аустроугарску владавину у Босни и Херцеговини до Првог свјетског рата и сам рат, а не дешавања иза линије фронта.

Годишњак генерације 2006-2010 (извод)

Аутор: Сњежана Ракић (уредник) | Издавач: Графид Бања Лука | 1.6.2010. | ISBN: 978-99938-53-54-1
Заиста, тако је и било. Сјена те је узела под свој плашт и твој глас је постао одјек. Десило се оно од чега си бјежао, а прибјегао си ономе чему си почео да тежиш. Схватио си да није све у бивању јединственим и одвојеним, да је најбоље одвојити себе кроз јединство са другима. Они су ти који те створе и они су ти који ти дају највећу награду.

Годишњак генерације 2005-2009 (извод)

Аутор: Иван Јевђовић и Жељко Грбић (уредници) | Издавач: Графид Бања Лука | 1.6.2009. | ISBN: 978-99938-53-34-3
И схватим ја кроз те четири године, посматрајући и добро и лоше, да је овај живот једна велика борба. И што више сазнајеш и мислиш, схваташ колико си ти, у ствари, мален у русвају овоземаљаског живота, а још мањи дио свемира. Просто пожелиш да промијениш свијет. Постанеш крвав и пијан у поноћи као наш Ђура. А треба ићи даље.

Годишњак генерације 2003-2007 (извод)

Аутор: Иван Јевђовић (уредник) | Издавач: Графид Бања Лука | 11.6.2007. | ISBN: 978-99938-53-12-1
Свака генерација мисли да се никада неће растати. Њихово пријатељство им се чини нераскидиво. Али пријатељства повезана школским клупама су лако ломљива. Вријеме их раздваја и други људи. Једног дана, и то брже него што мислимо, када све секунде, сати и мјесеци пролете кроз наше косе, сјећаћемо се бисера из школске клупе, безбрижне младости и жељећемо да се бар на један дан вратимо у средњу школу.

Годишњак генерације 2001-2005 (извод)

Аутор: Иван Јевђовић (уредник) | Издавач: Гимназија Бања Лука | 1.8.2005. | ISBN: -
Сваки почетак је крај нечег неминовног, неповратног и изгубљеног. Сваки је крај почетак неизвесности, која је колико жељена толико и страшна. Ту смо, на крају и почетку. Пред нама је комад неба у које увире један сунчани период док нам поглед привлачи замагљена источна страна где се нешто рађа. Престрашених погледа и задржаног даха, надамо се још једном сунчаном периоду. Време пролети између изласка и заласка сунца. Ми то најбоље знамо.
Укупно: 16 | Приказано: 1-10