Аташе француског језика у посјети Гимназији

12. октобар 2018. године

У четвртак, 20. септембра 2018. године, бањалучку Гимназију посјетили су чланови аташеа француског језика, са намјером да донирају књиге на француском језику библиотеци ученика ИБ програма, у циљу лакшег савладавања француског језика и постизања већег интересовања за француску књижевност.

Замјеник директора француског атешеа-Раид Фауре-Абу Заидех, директорица одјела за језике-Луциле Бертауx, као и преводилац са француског на српски језик у склопу аташеа – Милица Мијатовић, дочекани су у читаоници наше школе и били у прилици да, од ученика наше школе који уче француски, чују искуства са размјене ученика на релацији Бања Лука – Визилле, као и да виде способност наших ученика да несметано воде разговор на страном језику.

Поред књига, чланови француског аташеа ову прилику су искористили да додијеле дипломе гимназијалцима који су, напорним радом и трудом, положили међународни ДЕЛФ испит (Тхе Диплôме д'éтудес ен лангуе франçаисе) и тиме показали велико интересовање за учење француског језика.

Након тога, професорица француског језика у нашој школи –  Јасмина Глишић, уручила је захвалницу члановима аташеа за учешће и помоћ током педагошког пројекта размјене ученика са Француском, реализованог у првој половини 2018. године.

Посјета атешеа за француски језик нашој школи представља још један вид повезаности наших народа, као и примјер одличне  сарадње ових двију земаља. Сада остаје нада да ће у бањалучкој Гимназији оваквих пројеката бити све више у будућности и да ће сви ученици моћи искусити чари културне сарадње са Француском.

Јелена Лакета, III8

Маријана Боснић, III8